این رفتار آینده کودک را تهدید نمی‌کند؟

اگر اجازه دهیم كودك با پرخاشگری به اهداف خود برسد بعد از این‌كه این رفتار در او ثابت شد ممكن است اشتباه دیگری نیز انجام دهد. یعنی بعد از مدتی ما یك بچه خوب را به بچه‌ای تبدیل می‌کنیم كه مجموعه‌ای از مشكلات رفتاری مانند دزدی، دروغ‌گویی، مردم‌آزاری و...را دارد.

معمولا بچه‌هایی كه سرشت سخت دارند بدرفتار هستند و سعی می‌كنند با پافشاری و جیغ‌زدن‌های بیش از اندازه به آن‌چه می‌خواهند برسند.
از ویژگی‌های یك بچه‌ با سرشت سخت، تسلیم کردن والدین است، یعنی آن‌قدر جیغ می‌زنند كه پدر و مادر احساس می‌كنند اگر به بچه توجه نكنند ممكن است از دست برود در حالی‌ كه این طور نیست.

وقتی به‌عنوان پدر و مادر، سرشت فرزند خود را شناختیم، دیگر باید به جیغ‌هایش بی‌اعتنایی كنیم. وقتی چنین كاری انجام دهیم كودك یاد می‌گیرد یا از كنار آن مساله رد شود یا روش درست‌‌تری را در پیش بگیرد.

در این حالت کودک حس می‌کند هنگام جیغ ‌‌زدن، نمی‌تواند با پدر و مادر ارتباط خوبی برقرار کند. باید حتما كاری انجام دهیم كه كودك حس كند دو روش وجود دارد. در روش خوب، طبق قانون می‌تواند امتیاز گرفته و مورد توجه پدر و مادر قرار بگیرد و در روش بد، با جیغ‌‌ زدن مورد توجه پدر و مادر قرار نگیرد.

از طرفی در صورتی كه جیغ ‌زدن تقویت شود، ممكن است به جروبحث هم برسد. بچه‌هایی كه معمولا از طریق جیغ ‌زدن‌ به خواسته‌های خود می‌رسند در سنین بالاتر با پدر و مادر خود جروبحث می كنند و زمینه برای پرخاشگری و زورگویی كودك تقویت می‌شود.

بچه‌هایی كه جیغ می‌زنند معمولا نسبت به دیگران واكنش‌های عاطفی پرخاشگرانه‌ای نشان می‌دهند و سعی می‌كنند با رفتار پرخاشگرانه، به آرامش برسند. حالا اگر ما به جیغ‌های کودک اعتنا كنیم این رفتار پرخاشگرانه در او تقویت شده و گاهی اوقات به رفتارهای كلامی تبدیل می‌شود.

در کنار نادیده گرفتن او، دیگر از چه شیوه‌ای استفاده کنیم تا به نتیجه بهتری برسیم؟

در كنار نادیده گرفتن، باید به تقویت رفتارهای مثبت كودك هم توجه كنیم تا میزان پرخاشگری كم شود. اگر فقط نادیده ‌گرفتن انجام گیرد و به تقویت رفتارهای مثبت كودك توجه نكنیم، پس از مدتی بچه ناراحت‌تر می‌شود و آن‌قدر گریه می‌كند تا از پدر و مادرش امتیاز بیشتری بگیرد. باید كاری كنیم كه کودک حس كند راه دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند به احساس ترس و اضطراب جدایی‌ خود پیروز شود و با داد و فریاد به هیچ نتیجه‌ای نمی‌رسد.

ادامه دارد....

کانال نوزادانه در تلگرام


https://telegram.me/nozadaneh