کودکان دارای زخم های دهانی دارای بی‌اشتهایی بخاطر احساس درد در هنگام  غذا خوردن  هستند . كودكان می توانند به زخم‌های دهانی گوناگونی دچار می‌شوند كه همه آنها اگر چه نسبتاً بی‌ضررند اما ایجاد درد می‌كنند.
آفتهای دهانی Aphthous ulcer معمولاً كوچك و سفید شیری رنگ هستند و بر روی زبان، لثه‌ها یا پوشش داخلی دهان ظاهر می‌شوند. درد آنها گاهی تا حدی است كه كودك از خوردن غذا امتناع می‌‌كند. این زخم‌ها گاهی با فشار روانی همراهند و مخصوصاً در زمانهایی مانند شروع مدرسه كه همراه اضطراب هستند ممكن است بصورت گروهی ظاهر شوند.
زخم‌های آسیبی (Traumatic ulcers) بزرگتر هستند و بطور كلی بصورت یك وصله زخمی در داخل گونه‌ها پدید می‌آیند. اینگونه زخم‌ها بر اثر جراحت ناشی از گاز گرفتن یا گیركردن گونه‌ها بین دندانها بوجود می‌آیند. و در مراحل بعدی بزرگتر شده و تشكیل یك دهانه زردرنگ و دردناك می‌دهد.
بهبودی این زخم‌ها خیلی آهسته است و گذشته از نوع درمانی كه صورت می‌گیرد حدود 10 الی 14 روز طول می‌كشد تا بطور كامل از میان بروند. تاول‌های سفید دردناك روی سقف دهان، لثه‌ها و داخل گونه‌ها می‌تواند بعلت عفونت اولیه ویروس تبخال باشد. تاول‌های سفید و دلمه مانند نشانه عفونت برفكی می‌باشد.
*
آیا زخمهای دهانی در کودکان خطرناك است؟
زخم‌های دهان، كمتر خطر دارند اما بخاطر دردناك بودن امكان دارد غذا خوردن كودك شما را دچار اشكال كنند.

* اگر کودک شما  از ناراحت و زخم داخل دهان خود شاکی است شما باید چکار کنید ؟

اگر کودک شما از زخم دهان یا زبان ناراحت است داخل دهان وی را نگاه کنید .اگر زخم ، بزرگ و داخل گونه ها باشد به دندان مقابل آن نگاه کنید .ممکن است خراب بودن و صاف نبودن سطح دندان موجب سایش پوشش داخلی گونه ها شده باشد .اگر زخم ها مانند دلمه شیر هستند .آنها را با یک دستمال تمیز پاک کنید .اگر این عمل ، آثاری از قرمزی و پوسته شدن بجا می گذاشت می تواند ناشی از برفک باشد .با کمک انگشتان خود ، روی محل زخم را محلول ضدعفونی یا گلیسیرین بمالید و یا به کودک ، آسپیرین بچه یا شربت استامینوفن بدهید .اگر تغذیه کودک شما از راه پستانک و شیرخشک است و در سقف دهانش یک زخم آسیبی دارد نوک پستانک را بررسی کنید . شاید برای دهان کودک شما بسیار سخت باشد . اصولاً استفاده از پستانک توصیه نمی شود.


https://telegram.me/nozadaneh

@nozadaneh