اگر می‌خواهید به ایجاد عزت نفس در کودک خود کمک کنید چند مورد از استراتژی های زیر را امتحان کنید.  هرکسی بچه دارد می‌داند که کودکان هم موهبتی جادویی و هم منبع پایدار استرس هستند. بزرگ کردن کودکان نیاز به تلاش زیادی دارد. تنها غذا دادن، تمیز کردن و لباس پوشاندن آن‌ها مقدار قابل‌توجهی از زمان والدین را می‌گیرد، و تازه همه این کارها قبل از زمانی است که ما شروع به آموزش درباره‌ی جهان پیرامون می‌کنیم. بسیار مهم است که ما چیزهای خوب را به کودکان کوچک خود انتقال دهیم، اما از آن مهم تر، می‌خواهیم آن‌ها به توانایی‌های خود مطمئن بوده و تصوری واقع‌بینانه و مثبت از خود داشته باشند.

با کودک خود صحبت کرده و ببینید آیا هیچ مشکلی وجود دارد
ارتباطات مؤثر برای ایجاد یک رابطه‌ی سالم و پایدار ضروری است. کودک بودن هیجان‌انگیز، گیج‌کننده و حتی گاه ترسناک است، بنابراین ممکن است کودک شما درباره‌ی جهان و همچنین ترس‌ها و شک‌هایش سؤالات زیادی داشته باشد. کودکان دیگر ممکن است با کودک شما بد رفتار کنند، کودک شاید از بعضی لحاظ احساس بی‌کفایتی کند، ممکن است درباره بدن خود احساس ناامنی کرده و اعتمادبه‌نفس نداشته باشد و یا از برخوردهای اجتماعی بترسد. بسیار مهم است که برای او ایجاد اعتماد کرده و به کودک اجازه دهید به شما بگوید چرا آن چیز برای او سبب حس عدم اطمینان می‌شود، در نتیجه می‌توانید با هم برای یافتن یک راه حل تلاش کنید.
کمک کنید فعالیتی را پیدا کند که برای آن شور و شوق زیادی دارد
برخی افراد با صدایی باورنکردنی متولد می‌شوند. برخی گوش خوبی برای موسیقی دارند. برخی دیگر ساختار ماهیچه‌ای و عضلانی قوی دارند که می‌تواند از آن‌ها یک ورزشکار قهرمان بسازد. و برخی دیگر دارای تخیل و قدرت زیادی در بیان داستان هستند. ببینید نبوغ طبیعی کودک شما چیست و کمک کنید که این نبوغ در فعالیت‌هایی که او بیشتر از آن‌ها لذت می‌برد به کار گرفته شود.  رقص، نقاشی، نواختن یک ساز یا چیزی عملی تر مانند ریاضیات همه گزینه‌های خوبی هستند. تنها اطمینان یابید کودک شما انگیزه کافی دارد. زمانی که کودک کم‌کم سطح بالاتری از یک مهارت را به دست می‌آورد، عزت نفس او بسیار بالا می رود.

عضویت در کانال تلگرام نوزادانه


https://telegram.me/nozadaneh
 @nozadaneh