دل درد و گریه های مداوم در همه بچه ها به صورت گاه به گاه و به دلایل مختلف اتفاق می افتد اما در این میان بچه هایی كه گریه های شدید و منظم دارند، به عنوان كولیك تشخیص داده می شوند. كولیك یا به قول عموم مردم قولنج نوزادی به مواردی اطلاق می شود كه گریه های منظم و مداوم كودك بین ۲ تا ۴ ساعت و حداقل ۵ روز در هفته طول می كشد. كولیك حدودا از هفته دوم یا سوم تولد شروع شده و به صورت خودبه خود در حدود هفته دوازدهم ناپدید می شود. كولیك مشكل شایعی بین نوزادان است كه حدودا ۲۰ درصد نوزادان آن را تجربه می كنند.

نشانه هایش چیست؟

بچه هایی با درد كولیكی، گریه هایی جیغ مانند دارند. بعضی اوقات پاهای خود را جمع كرده و مشت هایشان را در حالت درد گره می كنند. حملات دل درد اغلب حول و حوش غروب هر روز آغاز می شود. این بچه ها تسكین ناپذیر هستند و والدین نمی توانند آنها را آرام كنند. گذشته از این گریه های پایدار، اغلب هیچ نشانه دیگری از بیماری وجود ندارد. اگر این گریه های شدید همراه با استفراغ، درد شكمی، تب، تورم شكم یا سایر نشانه های شدید باشد باید حتما و فورا به پزشك مراجعه كنند.

درمان دارد؟

در حال حاضر هیچ درمانی برای كولیك وجود ندارد. خوشبختانه به طور معمول این وضعیت در سه ماهگی ناپدید می شود.

علتش معلوم است؟

هنوز دلیل واضحی برای كولیك شناخته نشده است. نظریات متعددی در مورد این دل درد ها وجود دارد. یك نظریه می گوید بچه ها گریه می كنند چون از فشار گاز داخل معده رنج می برند. آروغ زدن در طول شیرخوردن كودك و پس از آن، ممكن است گاز داخل معده را كاهش دهد. به علاوه برای شیرخوارانی كه از شیرخشك استفاده می كنند، شیشه هایی طراحی شده كه هوای كمتری وارد معده شود.

مادرانی كه نوزاد را با شیر خود تغذیه می كنند ممكن است متوجه شوند كه خوردن مواد غذایی نفاخ مانند كلم بروكلی، گل كلم، نخود و لوبیا، تخم مرغ، تربچه، پیاز و همین طور ادویه جات در شیرخوار ایجاد نفخ و دل پیچه می كند. بد نیست كه این مادران با پزشك خود در مورد رژیم غذایی شان مشاوره كنند. همچنین ممكن است نوزاد به نوع شیری كه مادر مصرف می كند، مركبات، شكلات، گوجه فرنگی، قهوه، غذاهای دریایی هم واكنش نشان دهد. برای امتحان واكنش به شیر بهتر است برای مدت دو تا سه هفته از مصرف لبنیات اجتناب كنید، اگر دل درد نوزاد كاهش پیدا كرد مشخص می شود كه به خانواده لبنیات حساسیت دارد و در این صورت می توانید شیر سویا را جایگزین شیر گاو كنید.

نظریه دیگر می گوید كولیك در اثر نابالغ بودن سیستم عصبی مركزی پدید می آید. بنابراین بچه ها ممكن است كه نسبت به محرك هایی مانند سرو صدا، نور و غیره واكنش شدید نشان دهند در حالی كه بچه های بزرگ تر یا افراد بزرگسال قادر هستند به راحتی خود را تطبیق دهند. در انتهای روز این بچه ها ممكن است در معرض احساس دل پیچه و زور قرار بگیرند كه در نتیجه برای مدتی طولانی گریه می كنند. در بعضی از بچه ها قرار گرفتن در جاهای ساكت و آرام می تواند كمك كننده باشد. از طرف دیگر اضطراب شدید پدر و مادر نیز می تواند موجب ایجاد كولیك شود. بچه ها ممكن است نگرانی پدر و مادر را حس كرده و مضطرب شوند و گریه را سر دهند. فهمیدن دلیل كولیك برای والدین مهم است چرا كه با دانستن علت راحت تر مشكل را حل می كنند.

در موارد نادر كولیك در بچه هایی كه شیرخشك می خورند ممكن است به دلیل آلرژی نسبت به پروتیین شیر گاو موجود در شیرخشك باشد، اگرچه همه بچه هایی كه كولیك دارند نسبت به پروتیین شیر گاو حساس نیستند. در این گونه موارد با تغییر نوع شیر مصرفی، دل درد از بین می رود. در این مورد حتما با پزشك متخصص اطفال مشورت شود.

عضویت در کانال تلگرام از طریق لینک زیر

https://telegram.me/nozadaneh

 @nozadaneh