تغذیه تكمیلی یعنی چه؟

تغذیه تكمیلی یعنی افزایش تدریجی طیف وسیعی از مواد غذایی علاوه بر شیرمادر به برنامه غذایی شیرخوار به نحوی كه او هم، به تدریج بتواند حدود یك سالگی از همان غذیی كه بقیه افراد خانواده می‌خورند استفاده نماید.

از پایان شس ماهگی اكثر شیرخواران علاوه بر شیر مادر، نیازمند دریافت مقداری انرژی اضافی و برخی مواد غذایی و ریزمغذی‌ها هستند. به این دسته از مواد غذایی، غذای كمكی و به این نوع تغذیه، تغذیه تكمیلی می‌گویند. گرچه ممكن است شیرمادر به تنهایی برای تغذیه شیرخوار پس از شش ماهگی هم كافی باشد ولی به منظور آموزش صحیح و به موقع تغذیه، توصیه می‌شود كه تغذیه تكمیلی برای همه شیرخواران در پایان شش ماهگی (پایان 180 روزگی) شروع شود. با توجه به توانایی‌‌های تغذیه‌ای شیرخوار، غذای كمکی در شروع باید بسیار ساده و نرم و از موادی تهیه شود كه هضم آن آسان باشد.

برای مثال می‌توان تغذیه تكمیلی را با مقدار كمی فرنی آرد برنج شروع كرد و رفته رفته بر غلظت آن افزود و به تدریج سایر مواد غذایی را هم به آن اضافه نمود تا كودك در ماه‌‌های آخر سال اول زندگی كه مهارت‌‌های تغذیه‌ای او كامل‌تر می‌شود، بتواند از غذاهایی كه سایر افراد خانواده می‌خورند استفاده نماید.

اكثر كودكان از پایان 10 ماهگی به بعد قادر به استفاده از غذاهای اصلی خانواده هستند و حتی ممكن است نیازی نباشد كه برای آنان غذای جداگانه تهیه شود.

برای شروع غذای كمكی چه سنی مناسب است چرا؟

پایان شش ماهگی یعنی 180 روز بعد از تولد بهترین زمان برای شروع غذای كمكی است زیرا:

از شش ماهگی به بعد به دلیل وزن مناسبی كه كودك تاكنون گرفته است نیاز او به انرژی و برخی ریزمغذی‌ها افزایش می‌یابد و چون شیرمادر تمام نیازهای غذایی او را تامین نمی‌‌كند لازم است انرژی، پروتئین، آهن، روی و برخی ویتامین‌‌های محلول در چربی مانند ویتامین‌‌های A و D علاوه بر شیرمادر از طریق غذای كمكی به كودك رسانده شود. به عنوان مثال:

ذخیره آهن شیرخواری كه به موقع متولد شده است تقریباً حوالی شش ماهگی به حداقل می‌رسد بنابراین اگر آهن را از طریق غذاهای كمكی و قطره آهن (یا شربت آهن) دریافت نكند ممكن مبتلا به كم خونی شود.

در مورد نوزدانی كه با وزن كمتر از 2500 گرم متولد می‌شوند گرچه تغذیه انحصاری آنان با شیرمادر باید تا پایان شش ماهگی ادامه داشته باشد ولی وقتی دو ماهه شدند لازم است قطره آهن هم شروع شود.

در مورد «روی»، نیازی به تجویز مكمل یاری نیست مگر در شرایط خاص كه تجویز آن الزامی باشد.

شروع به موقع تغذیه تكمیلی مرحله مهمی در زندگی شیرخوار است كه می‌تواند علاوه بر فراهم نمودن زمینه مساعد جهت كسب تجربیات جدید، بر رشد و نمو كودك نیز تأثیر زیادی بگذارد.