نکاتی که در زیر می آید می تواند شما را در انتخاب کتاب مناسب برای کودکتان با توجه به سن و سال آنها راهنمایی کند.

نكته اول: كتاب خردسالان باید پر از تصاویر با رنگ های شاد و براق باشد و نوشته های كمی داشته‌باشد.

در حالی كه كتابی كه برای كودكان بزرگتر طراحی و نوشته می‌شود. مثلا؛ بچه‌های رده سنی 10 سال، باید نوشته‌های بیشتری داشته باشد. البته وجود تصاویر هیجان انگیز و رنگی در كتاب برای هر سنی جالب توجه است. یك تصویر بهتر از هزار كلمه مفهوم را می‌رساند. برای آموزش و خلاقیت هم تصویر حرف اول را می‌زند.

دوم: كتاب باید محتوای خلاقانه‌ داشته باشد و خواندن آن برای كودك هیجان انگیز و جالب باشد. علاوه بر آن باید اتفاقات در داستان سریع باشد. شخصیت های داستان باید به خوبی معرفی شده و برای كودك باور پذیر باشند.

مشكلات و مسائل شخصیت های داستان باید مشابه مشكلات و مسائلی باشند كه كودك در آن سن با آنها مواجه می‌شود.

سوم: وجود صحبت‌های خنده‌دار و لطیفه‌های بامزه در لابه‌لای گفتگوهای شخصیت‌ها ضروری است.

چهارم: تقسیم بندی كتاب باید به گونه‌ای باشد كه خواندن كتاب را برای كودك آسان كند. قلم و خط نوشته‌های كتاب باید به چشم كودكان آشنا باشد. این نكته به فهم و شناخت بیشتر كلمات توسط كودك كمك می كند.

پنجم: بهتر است كتاب با اطلاعات كمی شروع شود. فقط اطلاعات ضروری مانند اطلاعات كلی در مورد شخصیت اصلی داستان، اسامی و محل زندگی آنها باید در ابتدای كتاب باشد.

اطلاعات اضافی كودك را خسته كرده و دیگر میلی به كتاب خوانی نشان نخواهد داد.

ششم: قسمت پایانی كتاب هم بسیار مهم است. در انتها، همه مشكلات و مسائل باید حل شده‌باشد و كتاب پایان خوشی داشته باشد. به ویژه اگر مخاطبان و خوانندگان آن كودكان خردسال باشند.

هفتم: تعداد صفحه‌های كتاب هم از اهمیت خاصی برخوردار است. كتاب هایی كه نوشته و عكس با هم دارند. باید بین 25 تا 35 صفحه باشند و كتابهای مصور نباید بیشتر از 16 صفحه داشته باشند.

حتی در حین مطالعه كتاب‌های مصور والدین می توانند با پرسیدن تعداد تصاویر كتاب كودك را با اعداد آشنا كرد و آموزش بدهند.

هشتم: كتاب با جلد مقاوم دوام بیشتری خواهد داشت. دقت كنید كه گوشه های كتاب گرد باشد تا آسیبی به كودكان وارد نشود.

كودكان عاشق داستان های تخیلی هستند و آنها را به داستان واقعی ترجیح می دهند. آنها عاشق شخصیت ها و اتفاقات تخیلی و مهیج هستند. بطور كلی هر آنجه كه قوه تخیل و كنجكاوی آنها را تحریك كرده و زمینه و انگیزه كشف رمز و رازها را برای آنها فراهم كند.

نهم: داستان باید دارای محتوای آموزشی نیز باشد. یك داستان خوب باید به كودك نكات اخلاقی، فرهنگی و ارزش‌های مذهبی را بطور غیر مستقیم آموزش دهد.

برای اینكه كودك آینده‌ای موفق و شادی داشته باشد باید قدرت دوست داشتن و مهر ورزی را بشناسد. در باره صداقت، شجاعت، عدالت، حس همدردی با دیگران و نیز فرق بین خوب و بد را از هم تمیز دهد.

دهم: كتاب خوب برای كودكان باید شخصیت های داشته باشد كه بتوانند در شرایط سخت قادر به تصمیم گیری درست شود. شجاعانه برای زنده ماندن و زندگی خود تلاش كرده و در تمام مراحل از اصول صحیح اخلاقی پیروی كنند.

والدین و مربیان كودك همچنین نویسندگان و ناشران كتاب كودكان با درایت و آگاهی از این اصول و نكات ساده می توانند، كودكان امروز را به افراد سالم و موفق آینده تبدیل كنند. افرادی كه مایه افتخار و سرمایه‌های انسانی بی‌بدل برای جامعه بشری باشند

منبع روزنامه همشهری